Rauman tarina, osa 2 - ohjaava strategia vai unelmoivia iskulauseita?

15.9.2017

Rauman kaupungin toimintaa ohjaa pitkällä tähtäimellä Rauman tarina, edellisen valtuuston neljä vuotta sitten laatima dokumentti. Tuolloin päätettiin kuivan virkamiespaperin sijaan laatia tarinamuotoinen tuotos, jonka sisältämiin yleisluontoisiin tavoitteisiin sitoutuvat kaikki valtuustoryhmät, virkamiehet ja kaupungin yksiköt. Nyt uuden valtuustokauden myötä tarinaa ollaan päivittämässä.

Päivitystyön aloitti kaupunginhallitus seminaarissaan, ja viime viikolla valtuusto lähti kokoustamaan ja jatkamaan työtä - minnekäs muualle kuin Poriin, Yyteriin. Rauman tarina oli minulle tuttu lähinnä epämääräisistä iskulauseistaan, joita aikanaan näkyi katumainoksissakin: "Haemme ratkaisuja esteiden sijaan", "Palvelun saaja eli kuntalainen on kuningas". Lähdin Yyteriin epäillen suuresti tarinanlaadinnan mielekkyyttä. Ilman konkretiaa tarinan tavoitteet jäävät helposti vain iskulauseiksi paperille.

Tarinan jatko-osan innostava ideointi ja sen painopisteiden valinta saivat minut antamaan sille mahdollisuuden. Tarkoitus on, että valtuusto määrittää 3-5 yleistä painopistettä toiminnalle seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Sen jälkeen jokainen kaupungin työyksikkö miettii, mitä painopisteet heille konkreettisesti tarkoittavat. Seminaarin jäljiltä painopisteiden muotoilu jäi luonnosasteelle, virkamiehille viimeisteltäväksi. Painopisteiksi ovat muodostumassa

  1. Vahva talous
  2. Terve elinympäristö
  3. Hyvät yhteydet
  4. Kuntakuva
Näille sitten muotoillaan aikanaan eri alakohtia.

Strategiatyön merkittävyyttä kuvannee keskustelu, jota painopisteiden valinnasta käytiin. Ehdotin koulutuksen ja sivistyksen arvostamisen nostamista viidenneksi kohdaksi tai kuntakuvan sijaan. Paikalla oli vain noin puolet valtuustosta, eli parisenkymmentä valtuutettua. Heistä lisäkseni viisi neljästä eri valtuustoryhmästä oli samaa mieltä, mutta muut näkivät koulutuksen joko yhtenä toimialana muiden joukossa, jota ei voi nostaa ylitse muiden, tai sitten välineenä muiden tavoitteiden saavuttamiseksi. Minulle kyse olisi ollut koulutuksen ja sivistyksen arvostamisesta kaikilla tavoin kaupungin koko toiminnassa: koulutusseteleitä henkilöstölle liikuntasetelien ohessa, koulutetun väestön houkuttelemista Raumalle, kaupunkilaisten vapaaehtoisen kouluttautumisen tukemista ja laadukkaiden, yksilöllisten elinikäisten oppimismahdollisuuksien turvaamista kaikille. Tämä on minulle päämäärä ja arvo sinänsä. Nyt, kun koulutus nostetaan korkeintaan alakohdaksi, strategia suuntaa kaupungin yksiköitä miettimään muiden seikkojen edistämistä ja koulutusta sitten mahdollisesti niiden välineenä.

Lohduttautua voi sillä, että kaikki valtuustoryhmät pitävät koulukiinteistöjen kuntoon saattamista tärkeänä valtuustokauden tavoitteena. Tämä on kuitenkin pientä sen rinnalla, millaisena kaupunkina Rauma profiloituu: digitalisaatiota ja työpaikkojen automatisoitumista odotellessa menestyvänä satama- ja teollisuuskaupunkina, vai tulevaisuudessakin pärjäävänä uusien luovien yritysten ja koulutusta arvostavien ihmisten ideakeskuksena.

Varmaan ihan hyvä jatkotarina näistä valituista aineksistakin syntyy. Minun ja vihreiden Laura Haapalan palopuheiden jälkeen koulutus luvattiin mainita jossain kohden alakohtana, edellisessä osassa sitä ei ollut lainkaan. Kenties tarinan kolmannessa osassa neljän vuoden kuluttua se uskalletaan nostaa vielä keskeisemmäksi tavoitteeksi ja arvoksi.

Ehdolle kuntavaaleihin 2025!

14.9.2024

Mietin syksyn aikana monelta kantilta, olenko nyt ehdolla kunta- tai aluevaaleissa, tai jopa molemmissa. Päädyin lopulta siihen, että olen ehdolla jatkamaan Rauman asioiden edistämistä kaupunginvaltuustossa!

Rohkaistaan onnellisuuteen

14.9.2024

Syyskuussa tulee kuluneeksi 80 vuotta Jatkosodan päättymisestä. Nuo vuodet olemme saaneet elää suomessa harvinaista rauhan, kasvun ja hyvinvoinnin aikaa.

Laadukasta kouluruokaa ideologisen kinastelun sijaan

4.9.2024

Kouluruoka on puhuttanut Raumalla tänä syksynä lukuvuoden käynnistyttyä. Ennen kuin aiheesta vetää pippureita tai niiden puutetta nenään, on hyvä pysähtyä rauhallisesti tarkastelemaan tilannetta.

Tekoälyä vaalikoneisiin ja äänestäjät uurnille?

18.3.2024

Seuraavat europarlamenttivaalit pidetään 9.6.2024 ja ehdokkaita ilmaantuu viikoittain. Perinteisesti nämä vaalit on koettu etäisiksi ja äänestysaktiivisuus on ollut alhainen. Auttaisiko äänestäjiä, jos tekoäly suosittelisi ehdokasta äänestäjän kysymysten pohjalta?

Uudenvuodenpuhe Kalatorilla

31.12.2022

Hyvät raumalaiset ja muut läsnäolijat! Vuosi 2022 on tulossa päätökseensä. Se jäänee historiaan vuotena, jona Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, Suomessa järjestettiin ensimmäiset sote-vaalit ja Raumalla Esko Poikela aloitti kaupunginjohtajana.

Itsenäisyyspäivän puhe - pysähdytään ajattelemaan!

6.12.2022

Juhlimme tänään 105-vuotiasta, itsenäistä Suomea. Syytä juhlaan todella on. Suomi on liki millä mittarilla tahansa yksi maailman parhaista maista elää, ellei parhain.

Nanujärvelä on osoitus Rauman päätöksentekokyvystä

3.2.2022

Kaupunginhallitus hyväksyi viime viikon maanantaina äänestyksen jälkeen tarveselvityksen, jonka mukaan uutta Nanujärvelän koulua aletaan suunnitella entiselle Nanun koulun alueelle. Päätös on herättänyt jälkikäteen jonkin verran hämmennystä ja kritiikkiä, muuallakin kuin tekstaripalstalla.

Vanhempia kirjoituksia

  1. 30. elokuuta 2021: Valtuuston puheenjohtajuus on vastuullinen kunniatehtävä
  2. 25. maaliskuuta 2021: Uutta tekniikkaa fiksusti käyttöön
  3. 20. helmikuuta 2021: Vaalipäällikön vaalikiireitä
  4. 10. kesäkuuta 2020: Rauman liikenneyhteyksiä kehitettävä monipuolisesti
  5. 7. marraskuuta 2019: Oppiminen turvattava ja muusta karsittava
  6. 24. lokakuuta 2019: Talouden kokonaiskuva ei saa unohtua
  7. 6. heinäkuuta 2019: Annetaan oppia, ei pakoteta ja painosteta
  8. 21. helmikuuta 2018: Koulukiinteistöt saadaan Raumalla kuntoon!
  9. 12. joulukuuta 2017: Loppuvuoden kuulumisia valtuustosta
  10. 14. marraskuuta 2017: Joutomaasta oppimis-, kulttuuri- ja urheilukeskukseksi
  11. 28. lokakuuta 2017: Kunnossapidosta tinkiminen ei tuo säästöjä
  12. 15. syyskuuta 2017: Rauman tarina, osa 2 - ohjaava strategia vai unelmoivia iskulauseita?
  13. 1. syyskuuta 2017: Mitä ja miksi Rauman aluesairaalasta katoaa?
  14. 13. elokuuta 2017: Teknisen valiokunnan kokous 8.8.